WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Gmina partnerska:

Comune Vico nel Lazio (Włochy)

W ramach współpracy z włoską gminą Vico del Lazio w 2019 r. zorganizowano następujące wydarzenia:


1. Wystawę „Artystyczne Inspiracje” w Vico nel Lazio


W dniach 29 lipca - 20 sierpnia 2019 r. w Vico nel Lazio (Italia) prezentowana była wystawa malarstwa

i grafiki "Artystyczne Inspiracje". Organizatorem wystawy w ramach polsko-włoskiej wymiany kulturalnej była Gmina Michałowice wraz z włoską gminą partnerską Vico nel Lazio (okręg Frosinone, 120 km od Rzymu). Wystawę można było zwiedzać w zabytkowym Pałacu Gubernatora w Vico (obecnie muzeum

regionalne). Ekspozycja składała się z 30 obrazów autorstwa 15 polskich malarzy i grafików - współczesnych artystów z terenu Gminy Michałowice. Inicjatywa miała na celu promocję kultury polskiej zagranicą w ramach polsko-włoskiej współpracy regionów, zachęcając jednocześnie do nowych projektów w tej dziedzinie z udziałem gmin oraz instytucji kultury.


2. Wieczór włoski w Gminie Michałowice


Podczas wieczoru odbył się koncert Luciano D'Abbruzzo - znanego włoskiego muzyka z miasta partnerskiego Vico nel Lazio przy akompaniamencie Alessandro De Berti. Artysta komponuje muzykę nostalgiczną, emocjonalną, ocierającą się o poezję śpiewaną. Jednak koncert nie był jedyną atrakcją tego wieczoru. W programie można było podziwiać wernisaż wystawy zdjęć naszej gminy partnerskiej - Vico nel Lazio, które ukazywały piękne widoki i urok tej małej włoskiej gminy dyskretnie ukrytej między górami. Oczywiście, jak wieczór włoski, to nie mogło zabraknąć degustacji włoskich potraw, które jeszcze bardziej przybliżyły słoneczny i ciepły klimat Włoch.


3. Wernisaż „Italia dwa spojrzenia”


Gmina Michałowice oraz Instytut Kultury Włoskiej w Warszawie przy współpracy z włoskim miastem

partnerskim zorganizowały wernisaż wystawy pt.: Italia - dwa spojrzenia. Prezentowano wyjątkowe obrazy dwóch znakomitych artystek: Laury Federici mieszkającej i tworzącej w Rzymie oraz Pauliny Kopestyńskiej tworzącej i prowadzącej pracownię w naszej gminie. W atmosferę prezentowanych prac, odwiedzających wystawę wprowadził gitarzysta, Alessandro De Berti, który był gościem podczas wieczoru włoskiego w naszej Gminie, w trakcie którego wystąpił razem z Luciano d’Abbruzzo.


CZYTAJ DALEJ...